Każdy z nas spędza około jednej trzeciej życia w śnie, więc ważne jest, abyśmy mieli odpowiednie warunki do nocnego wypoczynku. Te kilka cennych godzin doby to czas regeneracji, odprężenia i zbierania sił na kolejne wyzwania. Jednym z elementów, które wpływają na nasze samopoczucie nocą jest odpowiednio nakryte łóżko, a konkretniej kołdra, którą się otulamy. Jak się okazuje każdy z jej elementów ma znaczenie dla jakości snu. Sprawdźmy, jaką rolę pełni przy tym poszycie.

Różne rodzaje poszycia kołder

Kołdry mogą mieć różne rodzaje poszycia, z których każde oferuje inne właściwości i korzyści. Oto popularne i najczęściej stosowane poszycia w kołdrach:

  • bawełna – kołdry z bawełnianym poszyciem są miękkie, przewiewne i łatwe w pielęgnacji. Bawełna jest również odpowiednia dla osób z alergiami, ponieważ jest to naturalny materiał, który nie drażni skóry,
  • jedwab – kołdry z jedwabnym poszyciem są luksusowe i delikatne dla skóry. Jedwab ma zdolność regulowania temperatury ciała, co oznacza, że może zapewnić ciepło w chłodne noce i chłód w gorące dni,
  • mikrofibra – jest syntetycznym materiałem, który jest lekki, miękki i szybkoschnący. Kołdry z mikrofibrowym poszyciem są łatwe w utrzymaniu czystości i mogą być doskonałą opcją dla osób aktywnych lub cierpiących na alergie.

Znaczenie poszycia kołdry dla komfortu snu

Poszycie kołdry ma znaczenie dla naszego komfortu podczas snu z kilku powodów. I choć wydaje się, że to wypełnienie kołdry jest ważniejsze, to dopiero te dwa elementy razem odpowiadają za samopoczucie i jakość wypoczynku.

  • różne materiały poszycia oferują różne poziomy oddychalności. Na przykład bawełna jest naturalnym materiałem przewiewnym, który pozwala skórze oddychać podczas snu, co może zapobiegać nadmiernemu poceniu się i uczuciu duszności. Z drugiej strony, materiały syntetyczne bywają bardziej trwałe,
  • poszycie kołdry może mieć wpływ na regulację temperatury ciała. Materiały takie jak jedwab mają właściwości termoregulacyjne, które mogą pomóc w utrzymaniu optymalnej temperatury ciała przez całą noc. Dzięki temu możemy uniknąć przegrzania się, co zakłóca sen,
  • wrażenie na skórze – poszycie kołdry może mieć różne tekstury, od miękkiej i gładkiej do bardziej chropowatej. Dla niektórych osób faktura może mieć istotne znaczenie dla komfortu snu. Nie wszyscy lubią szorstkość, inni nie przepadają za śliskim, chłodnym materiałem na skórze.

Wpływ poszycia kołdry na alergie i zdrowie

Poszycie kołdry powinny starannie wybrać osoby cierpiące na alergie (oddechowe, skórne) i problemy zdrowotne. Bawełna jest często polecana dla osób z alergiami, ponieważ jest to naturalny materiał, który rzadko powoduje reakcje alergiczne. Kołdry z bawełnianym poszyciem mogą być łatwiejsze dla osób z wrażliwą skórą lub skłonnościami do alergii.

Materiały syntetyczne, takie jak mikrofibra, też dobrze się sprawdzą, ponieważ są bardziej odporne na roztocza i alergeny. Rekomendowany pod tym kątem jest również jedwab. W sklepie warto wybierać kołdry oznaczone jako „odpowiednie dla alergików” czy „hipoalergiczne”.