Osoby z alergiami wymagają szczególnej troski w czasie dobierania zestawów pościeli. Powinny zwrócić uwagę na zastosowane materiały, rodzaj splotu i jakość wykonania. Właściwie dobrana pościel pozwoli poprawić przebieg snu, wpłynie na jego jakość oraz pomoże w prawidłowej regeneracji organizmu przez noc. Pościel dla alergika może osłabić uciążliwe objawy, a nawet zupełnie je wyeliminować. W naszym krótkim wprowadzeniu przedstawiamy najlepsze rozwiązania, po które powinny sięgać wszystkie osoby nadwrażliwe na roztocza, kurz, pyłki i inne alergeny.

Pościel dla alergika a roztocza

W strukturze pościeli z łatwością gromadzi się kurz i inne zanieczyszczenia obecne w powietrzu. Stają się one pożywką dla roztoczy, które chętnie zamieszkują w materacach, wypełnieniach pościeli i poszyciach. Ich obecność, a dokładni obecne w odchodach enzymy, powodują reakcje alergiczne, w tym różnego typu wysypki skórne, zaczerwienienia, łzawienie, objawy typowe dla kataru.

Zadaniem pościeli dla alergika jest tworzenie środowiska, w którym roztocza będą z trudem się rozmnażać, a ich obecność zostanie ograniczona do minimum. Nie da się ich wyeliminować zupełnie, jednak samo ograniczenie występowania pozytywnie wpłynie na komfort snu.

Rodzaje pościeli dla alergika

Pościele dla alergika można podzielić na kilka rodzajów, w zależności od stopnia ochrony przed roztoczami. Do pierwszej kategorii należy pościel hipoalergiczna, która przeznaczona jest dla osób w niewielkim stopniu uczulonych. Może być wykonana z materiałów naturalnych jak i syntetycznych, pozbawionych barwników (i innych substancji mogących sprzyjać reakcjom uczuleniowym). Powinna gwarantować odpowiednią wentylację oraz odprowadzanie wilgoci.

Lepsze zabezpieczenie oferuje pościel antyalergiczna, wykonana w sposób przeciwdziałający dostępowi roztoczy do powierzchni skóry osoby śpiącej. Zastosowany w niej specjalny splot utrzymuje roztocza i ich odchody w bezpiecznym dystansie.

Najlepsze warunki oferuje pościel antyroztoczowa, której włókna zawierają składniki przeciwdziałające rozmnażaniu się roztoczy. Hamują również rozwój grzybów, sprzyjających rozwijaniu się tych niepożądanych intruzów.

Poszycie na pościel la alergików

Wybierając materiał na poszycie pościeli warto sięgać po tkaniny naturalne, gwarantujące odpowiednią przewiewność oraz termoregulację. Dobrym wyborem będzie bawełna, jedwab, len, a także bambus. Ważne, aby były to tkaniny stworzone z cienkich i ciasno tkanych włókien. Będą tworzyć najlepszą zaporę względem roztoczy, jednocześnie blokując przedostawanie się kurzu do wnętrza pościeli. Wbrew pozorom gęsty splot umożliwia sprawną wentylację organizmu, a tym samym komfortowy sen przez cały rok.

Wypełnienie pościeli dla alergika

Wypełnienie pościeli również powinno przeciwdziałać wylęganiu się roztoczy. Warto sięgać po materiały syntetyczne – silikon, poliester, a także lateks. Tworzą one środowisko utrudniające rozwój drobnoustrojów. Do bezpiecznych materiałów naturalnych należy natomiast jedwab i bambus. Oferują najlepszą wentylację, odprowadzanie wilgoci oraz działają antystatycznie. Zaleca się pranie wypełnienia pościeli w temperaturze 60 stopni, śmiertelnej dla roztoczy.