Kołdry z jedwabiu są bardzo dobrze znaną i niezwykle lubianą odmianą pościeli sypialnianej. Ekskluzywne, wytworne, a przy tym nieodparcie kojarzące się z przepychem, luksusem, a co najważniejsze – wygodą w użytkowaniu. Skrzące się wytwornym połyskiem, nadzwyczaj gładkie i przyjemne w dotyku, miękkie, komfortowe, a oprócz tego szalenie funkcjonalne. Co więcej, nie ma najmniejszego problemu z ich zakupem – nabyć je można zarówno w stacjonarnych sklepach z pościelą i salonową galanterią jak i w sklepach internetowych. Produkowane w licznych fasonach, za pomocą różnego rodzaju technologii, komfortowe w użytku bez względu na występujący akurat w danej chwili sezon, i ą równie przynoszą ludziom, którzy zdecydowali się je zakupić, dużo radości i satysfakcji, wprost proporcjonalnej do wysokiego poziomu ich jakości i produkcji. Nie wahajcie się ani chwili i odważcie się na ten krok, idąc do znanego Wam sklepu w okolicy oferującego tego typu usługi bądź wchodząc na zaufaną stronę online, i zaopatrzcie się w jedwabne wyroby pościelowe, a z pewnością nie pożałujecie swojego wyboru. Kołdry z jedwabiu są niezaprzeczalnie doskonałym wyborem. A dlaczegóż to? – zapytacie. Czemu właśnie kołdry z jedwabiu mają być tym, co zmieni nasze życie, a przynajmniej pewną istotną jego część, nazywaną sferą osobistego komfortu? No cóż, wypróbujcie to osobiście i dowiedzcie się!
Jedwab – cóż to takiego?
Każdy z nas na pewno przynajmniej raz w życiu słyszał to słowo, a większość z nas spotkała się z nim nawet więcej razy, i nie tylko je słyszała, ale nawet dotykała tego cuda. Żeby było zabawniej i ciekawiej, to większość z nas nawet regularnie na co dzień je słyszy i często obcuje z tą niesłychanie szlachetną materią. Biorąc poprawkę na to, że jedwab – jako tkanina niezwykle nobliwa i elegancka – do najtańszych z pewnością nie należy, należy liczyć się z tym i przewidzieć okoliczność tego rodzaju, że rzeczywiście nie każdy może sobie na obcowanie z tym materiałem pozwolić – a przynajmniej nie za często – i nie każdemu dane jest zakosztować niesłychanego wręcz poczucia komfortu, błogości, a nawet najprawdziwszej niekłamanej rozkoszy wynikającej z możliwości użytkowania wyrobów jedwabnych, w szczególności kołder z jedwabiu. Tak czy inaczej – kołdry z jedwabiu cieszą się jednak dużą popularnością i wzięciem, potencjalnych klientów chętnych do nabycia nie brakuje, a w konsekwencji tego rynek pościelowy wprost pęka w szwach od tego wyrobów, co jest niewątpliwie naturalnym następstwem dużego zapotrzebowania na tego typu towary.
Jako że znakomita większość produktów pościelowych pochodzi od naszych kochanych zwierzątek, to jakby oczywistym zdaje się, że kiedy tylko myślimy o użytecznej, wygodnej i miłej w dotyku pościeli, prawie natychmiast łączymy zawsze nasze myśli o wyrobach pościelowych także ze zwierzętami, które w przeważającej części przypadków do powstawania tego typu wyrobów pośrednio lub bezpośrednio się przyczyniają. Kiedy więc myślimy o kołdrach z jedwabiu, to przynajmniej niektórym z nas świta zaraz w głowie nazwa jeszcze jednego zwierzątka, które bezsprzecznie swoim niezmordowanym poświęceniem zasila kolekcję naszych dostawców wyrobów luksusowych i zaopatruje naszą sferę sypialnianą w niepowtarzalne wrażenia dotykowe. Mowa oczywiście o jedwabniku morwowym, a także o jego bliskim kuzynie – jedwabniku dębowym, czyli dwóch bardzo ciekawych i pożytecznych – z tego, co widać – odmianach nocnych motyli. Podobnie jak cała rzesza naszych ulubieńców wywodzących się z królestwa zwierząt to niepozornych rozmiarów stworzonko cierpi dość mocno w wyniku naszego ludzkiego okrucieństwa – a jakby tego było mało, to jeszcze w mocno zuchwały przywłaszczamy sobie efekty jego ciężkiej pracy, a tym samym je najzwyczajniej w świecie okradamy ????. I nie zmienia tego fakt, że nie jedno zwierzątko z tego gatunku pracuje na nasze mniej lub bardziej niezasłużone profity, ale całe ich zastępy – kradzież pozostaje kradzieżą, i co do tego nie ma najmniejszych nawet wątpliwości… 😉 I to tylko po to, abyśmy my, osobniki z rodzaju homo sapiens mogli sobie zażywać luksusu i wygody w tej czy innej postaci… 😉
Jak otrzymuje się jedwab?
Nie tacy jednak do końca źli jesteśmy – mam na myśli rodzaj ludzki – bo przy całym tym bezlitosnym procesie pozyskiwania jedwabiu ze zwierzątkiem trochę jednak myślimy również o ich podstawowych potrzebach – zresztą bardzo podobnych do naszych. Zwierzątka te – tak jak i my zresztą – potrzebują coś zjeść. Całkiem normalna sprawa, nie? Do tego celu służą specjalnie zawczasu przygotowane drzewka. Żeby było jasne – nie musi to być morwa ani dąb, może być także wiele innych gatunków drzew. Te dwa pierwsze wspomniane najlepiej im jednak służą, gdyż listki na nich rosnące są najlepszą pożywką dla przewodu pokarmowego jedwabników ze względu na ich walory smakowe, a także i przede wszystkim na substancje służące do powstawania jedwabnych kokonów na późniejszym etapie. Motylki hoduje się jedynie wiosną, i to też tylko przez 2 miesiące, natomiast przez pozostały okres czasu ich jajeczka są przechowywane w dosyć niskich temperaturach. Proces wylęgania rozpoczyna się równo z chwilą pojawienia się pierwszych listeczków na drzewkach. Gąsieniczki wykluwają się z jajek przez 8 dni, a potem przez miesiąc żywią się liśćmi. Co ciekawsze, mają przy tym tak ogromy apetyt, że ani na chwilkę nie są w stanie oderwać się od jedzenia. Prawdziwie wielkie żarcie! Aż dziw, że im to ani trochę nie szkodzi na zdrowie, gdyż człowiek zszedłby z przejedzenia już w połowie podobnego rytuału… Średnio raz na tydzień zrzucają z siebie skórkę, a po czwartym linieniu zaczynają owijać się w kokon, co zabiera im aż 3 dni czasu! I tu właśnie wkracza do akcji człowiek – po rzeczonych 3 dniach bezceremonialnie wtrąca się w egzystencję biednych motylków, dokonując ich rozdzielenia: część ma dać początek nowej serii bezdusznego taśmociągu produkcyjnego, natomiast druga część idzie bezpośrednio do wyrobu jedwabiu. Czyli mówiąc całkiem prosto i po ludzku: część człowiek zabija na jedwab, tak jak krówkę na mięso, a drugą część oszczędza, ale kierując się wyłącznie chłodnym i wykalkulowanym pragmatyzmem – musi część pozostawić przy życiu, czy tego chce, czy nie, bo z czego by potem dalej pozyskiwał ten swój ukochany jedwab? Włókna otrzymuje się w wyniku zanurzania kokonów w gorącej wodzie – znajduje się koniec każdej nici jedwabnej, a następnie nawija się go na szpulkę. Z jednego kokonu można uzyskać ponad półtora kilometra niezwykle cienkiej nitki! Kiedy już pozyskamy włókno, przychodzi czas na przędzenie: po zakończeniu procesu przędzenia pozyskujemy przędzę jedwabną, stanowiącą surowiec do wytwarzania tkanin.
Jakie właściwości ma jedwab?
Naturalne włókna jedwabne są śliskie i wiotkie, odznaczają się dużą gładkością i delikatną miękkością, a ponadto pięknie lśnią, zwłaszcza w słońcu, i zachwycają swoją błyszczącą powierzchnią. Ich blask jest po prostu wszechogarniający, choć zarazem też nie natrętny, co przydaje mu niewątpliwie finezyjnego szyku i elegancji. I kolejna osobliwość w tym miejscu: choć jedwab bynajmniej nie jest gruby, jak najbardziej pozwala człowiekowi utrzymać właściwą ciepłotę ciała. A choć jest bardzo ciepły, ani trochę nie przeszkadza naszej skórze oddychać, kiedy my sobie smacznie śpimy w najlepsze. Jest przyjemnie lekki, odporny na gniecenie, elastyczny, łatwo daje się rozciągać i nie tak łatwo go rozerwać, podziurawić czy zniszczyć, nie mówiąc już o tym, by dał się podpalić czy spalić. Znakomicie wchłania wilgoć i dzięki temu możliwe jest utrzymanie stałej temperatury ciała. Ze względu na to, że zarówno wspaniale grzeje, jak i chłodzi, jest tkaniną po prostu uniwersalną. Jest również nadzwyczaj przyjemny w dotyku, co sprawia, że chcąc nie chcąc wywołuje skojarzenia ze sferą zmysłowości…
Reasumując zatem – cechy jedwabiu to: przepych i urok wyglądu, perfekcyjność wykonania, zmysłowość i wytworność użytkowania.
Jakie kolory mają kołdry z jedwabiu?
Jedwab wyróżnia się wyjątkową wręcz uniwersalnością, jeżeli chodzi o akceptację barw przez materiał. Nie ma chyba drugiej takiej tkaniny, która dałaby się farbować bez większego trudu na wszystkie możliwe do pomyślenia kolory, tak jak ma to miejsce w przypadku jedwabiu. Co więcej, jeżeli chodzi o sposoby farbowania, to w przypadku jedwabiu występuje też tak wielka rozmaitość, iż bezcelowym jest martwić się o jakość wykonania tkaniny z określonym wzorem czy tempo produkcji egzemplarzy z tym czy innym szablonem wzorniczym. Można wykonać kołdry jedno-, dwu- lub wielokolorowe, w najrozmaitsze i najbardziej wymyślne wzory czy też w o wiele bardziej uproszczone. Jedwab można malować ręcznie, kreując niepowtarzalne motywy – to, jeśli ktoś się bardzo lubi bawić manualnie. Jeżeli komuś zależy nie tylko na sposobie wykonania lub na jakości wzoru, lecz również na tempie wytwarzania, albo nawet bardziej chodzi mu o tempo niż o jakość wzoru i o to, jak ten wzór się prezentuje w efekcie końcowym, ten może się posłużyć metodą przemysłową, co znacznie przyśpiesza tempo powstawania wyrobów. Można kolorować jedwabne nici lub całe kupony materiału.
Jakie wymiary mają kołdry z jedwabiu?
Jeżeli stawiamy sobie pytanie, jaki rozmiar kołdry wybrać, musimy przede wszystkim znać rozmiary naszego łóżka. Do wyboru możemy mieć komplety pasujące do łóżka o wymiarach:
- 80×200,
- 90×200,
- 100×200,
- 120×200,
- 140×200,
- 160×200,
- 180×200,
- 200×200.
Najczęściej spotykanym i ogólnie zwyczajowo przyjętym rozmiarem pościeli w polskich domach jest ta w rozmiarze 160×200 cm. W tym wymiarze dysponujemy największą możliwością wyboru wzorów. Z kolei w przypadku tzw. łoża małżeńskiego do wyboru mamy dwie wersje pościeli: 220×200 oraz 200×220.
Gdzie można znaleźć kołdry z jedwabiu?
Świetnie! Skoro już dokładnie przemyślałeś sprawę i podjąłeś właściwą decyzję, to nie bój się przejść od słów do czynów. Jedyna rzecz, co do której musisz się jeszcze zdecydować, to wybór konkretnego egzemplarza kołderki! ???? Żeby tego wyboru dokonać, musisz wybrać jedną z trzech możliwości: albo przejść się do stacjonarnego lokalnego magazynu możliwie jak najbliżej swojego miejsca zamieszkania (chyba że nie bardzo chodzi Ci o czas i chcesz troszeczkę dłużej powybrzydzać, wtedy możesz zjechać nawet pół Polski, żeby wybrać konkretny egzemplarz, co w sumie nie bardzo ma sens, bo nasze wyroby znajdziesz i bliżej, i dalej, i bez różnicy, gdzie pójdziesz, bo nasze produkty w każdym sklepie będą miały tę samą jakość ), do sklepu z szerokim asortymentem szykownego rodzaju kołder z jedwabiu, albo jeżeli nie chce Ci się nigdzie chodzić – to po prostu posurfuj sobie po Internecie, popatrz po sklepach, których w sieci bynajmniej nie brakuje i znajdziesz tam dokładnie to samo . A co to będzie?
- kołdry z jedwabiu o rozmaitych barwach i rozmiarach, nierzadko zaopatrzone w różne ozdoby przykuwające uwagę,
- szykowne i ciepłe kołdry z jedwabiu, o najróżniejszych tonacjach kolorystycznych, wykorzystujących dosłownie całą istniejącą gamę kolorów,
- zarówno jednokolorowe jak i różnobarwne kołdry z jedwabiu o sporym urozmaiceniu i zróżnicowaniu barw,
- cieńsze i grubsze odmiany kołder z jedwabiu idealnie przemyślane w każdym szczególe i dopasowane do każdej pory roku,
- niewątpliwą, dodatkową zaletą będzie niezwykle delikatna i niezwykle cienko tkana splotem płóciennym tkanina batystowa, wykorzystana do wykonania poszycia kołdry ze 100% bawełny.




Co do tego nie ma dyskusji: kiedy tylko Twoje palce dotkną kołdry z jedwabiu, z miejsca zechcesz ją mieć i już nigdy, przenigdy się z nią nie rozstawać! ???? I to jeszcze nie wszystko: kiedy tylko już kołdra z jedwabiu znajdzie się w Twoim domu, stanie się jego nieodłączną częścią! ???? Po prostu nie będziesz już w stanie wyobrazić sobie Twojego życia bez niej – i nie dość na tym – będzie Cię uporczywie prześladowało jedno dokuczliwie, uciążliwe, natrętnie się powtarzające i nie dające się absolutnie odgonić pytanie: jak to możliwe, że do tej pory w ogóle mogłem żyć, nie wiedząc, że istnieje coś takiego jak kołdra z jedwabiu? ????