Kołdry z bawełny są jednym z podstawowych gatunków pościeli sypialnianej. Komfortowe, użyteczne, powszechnie dostępne, o wielorakim zastosowaniu. Występują w wielu odmianach i krojach, wytwarzane są na wiele sposobów i za pomocą różnych technik, są równie wygodne w użytkowaniu o każdej porze roku, i w każdym sezonie przynoszą nam równie wiele zadowolenia. Jeżeli szukacie komfortowego okrycia do swojego łóżka, wykonanego w 100% z tworzyw o ekologicznym charakterze i dostarczającego Wam tak samo wiele satysfakcji niezmiennie przez cały rok dla siebie, to decydując się na pościelowe wyroby bawełniane właśnie ten cel osiągnęliście i spełniliście swoje marzenie. Kołdry z bawełny są bez wątpienia doskonałym wyborem. A z jakiegoż to powodu? – zapytacie zapewne. Dlaczego właśnie na kołdry z bawełny warto postawić? Czemu właśnie kołdry z bawełny tak gorąco nam polecacie? Mało tego – coraz więcej mówi się o nich na rynku wyrobów pościelowych – i to zarówno na tym stacjonarnym, jak i na tym wirtualnym. Co spowodowało, że kołdry z bawełny stały się tak wielkim komercyjnym fenomenem? Przekonajcie się o tym sami!
Bawełna – cóż to za cud natury?
Ponieważ zdecydowana większość wyrobów pościelowych ma jednak pochodzenie zwierzęce i ze zwierzętami nieodparcie się kojarzy, więc kiedy myślimy o kołdrach z bawełny, zaraz nieuchronnie nasuwa nam się skojarzenie z jakąś biedną zwierzyną, która najprawdopodobniej musiała znowu zostać niemiłosiernie wyeksplorowana i bezlitośnie wykorzystana tylko po to, abyśmy my ludzie mogli sobie zażywać komfortu w tej czy innej postaci, a w tym przypadku – okrywać się cieplutką, wygodną, miękką i miłą w dotyku kołderką, która nie tylko dostarczy nam poczucia luksusu podczas spania, bez którego my współcześni po prostu nie jesteśmy w stanie się obejść, ale także posłuży nam do słodkiego zażywania słodkiego nieróbstwa i delektowania się naszym osobistym wygodnictwem w czasie poobiedniej drzemki czy leżenia do góry brzuchem po smakowitym podwieczorku. Nic jednak z tych rzeczy – bo jakkolwiek, i owszem, fakt naszego słodziuchnego leniuchowania po jedzeniu, i do tego pod kołderką, względnie pod milutkim bawełnianym kocykiem, nie daje się w żaden sposób podważyć, to jednak ofiarą, która musiała w tym konkretnym przypadku ucierpieć, nie jest zwierzątko, ale roślinka. I nie zmienia tego nawet fakt, że jest to roślina typowo hodowlana, którą uprawia się właśnie z myślą o konkretnym jej przeznaczeniu – głównie na wszelkiego rodzaju wyroby tekstylne. I fakt, że ma wełnę w nazwie, też nie powinien pozwalać nam domniemywać, że pochodzi z owieczki lub jakiejkolwiek innej zwierzyny, która wełenkę wytwarza w sposób naturalny, i pod względem gładkości, miękkości, koloru wełenkę rzeczywiście przypomina. Ponadto stanowi nierzadko domieszkę do wełny lub lnu w mieszankach włókien. Jedyne, co łączy bawełnę z lamą czy alpaką, to tego rodzaju okoliczność, że geneza powstania nazwy materiału ma dokładnie taki sam mechanizm jak w przypadku wyżej wspomnianych tkanin – tak jak tamte tworzywa wzięły swoje nazwy od zwierząt, z których je otrzymano, tak i ta tkanina nosi nazwę rośliny, z której ją wyprodukowano.
Czym odznacza się bawełna?
Aby lepiej to Wam uzmysłowić, jakie właściwości posiada ten niezaprzeczalny skarb natury, walnę tak kolokwialnie prosto z mostu: bawełna chłonie wodę jak gąbka. Tak jednak powiedzieć i nic do tego nie dodać, byłoby stanowczo zbyt dużym uproszczeniem. Albowiem nie tylko o wodę tutaj chodzi – ze względu na swoje silne właściwości absorpcyjne bawełna jest w stanie wchłonąć każdą substancję o charakterze płynnym, czyli mówiąc – potocznie. Dlatego też wykorzystywana jest do produkcji wyrobów o charakterze opatrunkowym. Poza tym wytwarza się z niej sieci rybackie, filtry do kawy, papier – w tym banknoty dolarowe jak również ekskluzywne produkty papiernicze, proch strzelniczy. W przeszłości używano jej także do wyrabiania węży strażackich. Ziarna bawełnicy służą do wyrobu oleju, który po poddaniu go procesowi odpowiedniego oczyszczenia i uszlachetnienia może służyć ludziom do konsumpcji, natomiast pozostałe wytłoki mogą być stosowane jako wysokowartościowy pokarm dla zwierząt hodowlanych, np. bydła lub świń.
Inną charakterystyczną cechą bawełny jest jej duża wytrzymałość i trwałość. Jest także bardzo wydajną rośliną uprawną, jako że w trakcie przetwarzania pozbawione zostaje jedynie ok. 10% suchej masy. Kiedy już zostaną usunięte śladowe ilości wosku i białek, pozostaje czysta celuloza. Pięć gatunków bawełny posiada znaczenie ekonomiczne. Pozostałe liczne odmiany nie mają zastosowania użytkowego. Najbardziej rozpowszechnione są kołdry wytworzone z bawełny w 100%. Nieustannie jednak rośnie liczba użytkowników, którzy preferują kołdry sporządzone z mieszanek. Najbardziej optymalna w aspekcie użytkowania jest kombinacja 80 proc. bawełny z 20 proc. poliestru, a to z tego względu na to, iż tego rodzaju mieszanka gwarantuje mniejsze zużycie wody i środków piorących. Bawełna to najważniejsza i najbardziej znana roślina włóknodajna, dostarczająca 70% rocznego zużycia odzieżowych tkanin na świecie. Użytkuje się ją od kilku tysięcy lat, a pierwsze wzmianki o niej pochodzą jeszcze ze starożytnego Egiptu, Meksyku, Indii i Chin (notabene właśnie w Państwie Środka wytworzono po raz pierwszy za jej pomocą proch strzelniczy). W późniejszych okresach historii zawędrowała także do obu Ameryk, Afryki, Europy, Azji i Australii.
Jak otrzymuje się bawełnę?
Nim zostały wynalezione maszyny do wyrobu tkanin, materiał tkany był w sposób czysto ręczny przez ludzi. Zabierało to bardzo wiele czasu, a rezultaty tego rodzaju ludzkiej działalności były – delikatnie mówiąc – bardzo skromne. Kiedy jednak w 1769 roku w Anglii pojawiły się pierwsze maszyny zbudowane przez Jamesa Watta, które zostały wdrożone w celu wyrobu tkanin, tempo produkcji materiału bardzo wyraźnie wzrosło. Skonstruowanie tych maszyn nie tylko przyśpieszyły i usprawniły cały proces technologiczny otrzymywania bawełny, lecz również w znaczący sposób zmotywowało rolników do rozszerzania areału pół uprawnych stanowiących ich własność. Jednak dopiero w XIX wieku wyrób i konsumpcja bawełny uległy znacznemu zwiększeniu i rozwojowi, osiągając ogromną skalę, a to dzięki wdrożeniu mechanizacji procesów odziarniania, przędzenia i tkania oraz powszechnemu nasileniu industrializacji i ogólnemu polepszeniu warunków życia ludzi. W okresie dwudziestolecia międzywojennego osiągnięty został maksymalny poziom światowego areału upraw bawełny. Od tego momentu powierzchnia upraw bawełny w tym samym stopniu co wytwarzanie włókien bawełnianych utrzymuje się na stabilnym poziomie, nie rosnąc w radykalny sposób jak też i nie malejąc.
Jakie kolory mają kołdry z bawełny?
Trzeba przyznać, że asortyment kołder z bawełny jest niezwykle szeroki. I dotyczy to nie tylko rozmiarów wytwarzanych kołder, ale również barw, w jakich występują tkaniny stanowiące ich poszycie. Współczesne technologie barwienia pozwalają na zastosowanie całej szerokiej gamy barw, jakie tylko są znane człowiekowi od zarania dziejów. Każdy materiał i typ włókien reaguje z barwnikiem, choć każdy w inny sposób. Na przykład gęściej tkany materiał pochłania kolory mniej intensywnie aniżeli bardziej otwarty splot wykorzystywany do wyrobów z bawełny, a wykonywany za pomocą szwów poliestrowych, który nie absorbuje koloru barwnika, dając w rezultacie bardziej kontrastowy ścieg.
Wracając do tematu i odpowiadając na pytanie postawione w nagłówku: choć najpopularniejszym i najbardziej upowszechnionym kolorem w przypadku kołder z bawełny jest biały, to nie brakuje również pościeli bawełnianej w najróżniejszych innych kolorach: i tak spotykamy np. kołdry różowe, zielone, szare, jasnoniebieskie, granatowe, a także tkane w rozmaite, różnokolorowe wzory, zadziwiające pomysłowością, bogactwem wyobraźni, smakiem artystycznym i artystyczną inwencją ich wytwórców…
Biel oczywiście rządzi i w dalszym ciągu pozostaje najbardziej dominującym kolorem, a to z tego powodu, iż znakomitej większości ludzi kojarzy się ona z czystością, elegancją i neutralnością. Barwa ta nasuwa na myśl skojarzenia z higieną osobistą i świeżością – np. w nocując w hotelu gość musi mieć pewność, że używana przez niego pościel, jest sterylnie czysta. Kołdra koloru białego to bardzo dobre rozwiązanie również z tego względu, że biel nie wytwarza jaskrawego kontrastu z innymi częściami wystroju w pomieszczeniu aranżacji i idealnie daje się zaadaptować do wnętrz nasyconych każdą dowolnie dobraną tonacją barw.
W jakich rozmiarach można spotkać kołdry z bawełny?
Kołdry są nieodzowną częścią wyposażenia wszystkich domów i mieszkań. Gustowna kołdra ma tę niewątpliwą zaletę, że bardzo estetycznie i ładnie wygląda, ale jest też miękka i gładka w dotyku i gwarantuje miły wypoczynek, a także sprzyja zdrowemu relaksowi i odprężeniu. Kołdry występują w bardzo różnych rozmiarach. Warto je dobrze poznać, aby dokonując zakupu nie mieć dylematu tego rodzaju, jaki rozmiar będzie dla nas optymalny. Wyróżniamy np. kołderki dla niemowląt o rozmiarach 80cm x 80cm, 60×120, 60x 140, 60×135, kołderki dla dzieci -100cm x 135cm, 110×140, kołdry dla dorosłych, które standardowo osiągają wymiary, 135cm x 200cm. Są też kołdry o długości nietypowej, czyli 135cm x 220 cm, i o szerokości nietypowej 155cm x 200 cm, kołdry o rozmiarach komfortowych – 155cm x 220cm, kołdry o rozmiarze podwójnym dla pary, czyli 200cm x 200 cm, kołdry podwójne o długości nietypowej czyli 200cm x 220 cm oraz kołdry o całkowicie niestandardowych wymiarach – 240 cm x 220 cm. Wielkość kołdry ma bardzo duże znaczenie. Musi być jednak odpowiednio dostosowana do posiadanej przez nas pościeli. Kiedy pościel jest za mała na naszą kołdrę, kołdra zwija się będzie się w pościeli, co bez wątpienia niekorzystnie wpływa na komfort naszego snu. Nie jest bowiem przyjemnym uczuciem, kiedy nie możesz doprowadzić swojej pościeli do porządku i czujesz na skórze niemile wystające zwały kołdry.
Czy kołdry z bawełny są ciepłe?
Powierzchnia kołder z bawełny zapewnia nam stuprocentowo odpowiednie rozprowadzenie ciepła. Wiele osób jest zdania, że kołdry z bawełny to najlepszy wybór, ponieważ znakomicie pochłania ciepło, a także zwraca je do otoczenia. Oprócz tego gwarantuje dodatkowo wymianę powietrza, dzięki której skóra jest w stanie oddychać nawet wtedy, kiedy ciało jest w całości okryte przez kołdrę. Dzięki wszystkim tym czynnikom kołdry z bawełny to produkt nie tylko optymalny, ale po prostu idealny na każdą porę roku.
Czy kołdry z bawełny są wymagające w konserwacji?
Jest to w bardzo wysokim stopniu uwarunkowane barwą, w jakiej dane kołdry z bawełny występują. I tak zdecydowanie najłatwiejsze i najmniej wymagające w konserwacji są kołdry w kolorze białym, gdyż można je nie tylko prać w wysokich temperaturach, ale także poddawać procesowi chlorowania, co w dużym stopniu czyni łatwiejszym cały proces konserwacji, a efektem każdego prania jest idealna, wręcz śnieżnobiała biel pościeli. Inne kolory już takiej czystości nie gwarantują, a ponadto wymagają użycia dużo większej ilości środków piorących, co przyczynia się do szybszego zużywania i w rezultacie niszczenia tkanin. Dlatego też intensywność starań włożonych w konserwację tkanin kolorowych, a szczególnie tych różnobarwnych i wzorzystych musi być dużo większa, a co za tym idzie, pochłania to dużo więcej czasu.
Gdzie możemy dostać kołdry z bawełny?
Znakomicie! Skoro już poszedłeś po rozum do głowy i zasięgnąłeś u niego języka, który podpowiedział Ci właściwe rozwiązanie, to dłużej już się nie wahaj, tylko dokonaj w 100% porządnego i rzetelnego zakupu! Jedyne, na co musisz się jeszcze zdecydować, to to, którą konkretnie kołderkę chcesz mieć dla siebie! Aby taką decyzję podjąć, pozostają Ci dwa wyjścia: albo spacer do sklepu z szerokim asortymentem eleganckiej konfekcji pościelowej, albo jeśli wolisz opcję bez ruszania się z miejsca – wędrówkę po licznych wirtualnych magazynach oferujących takowe luksusy . A co tam znajdziesz?
- modne kołdry z bawełny o różnych wymiarach i kolorach, często nie pozbawionych różnych atrakcyjnych dekoracji i fikuśnych ozdóbek,
- eleganckie i ciepłe kołdry z bawełny, o najrozmaitszych tonacjach kolorystycznych, prezentujących całą szeroką gamę barw,
- zarówno jednolite barwnie, jak i wzorzyste kołdry z bawełny o niezwykle urozmaiconych i zróżnicowanych krojach,
- cieńsze i grubsze modele kołder z bawełny z alpaki doskonale dostosowane do każdej pory roku,
Nie ma co do tego najmniejszych nawet wątpliwości: kiedy tylko dotkniesz bawełnianej kołderki, od razu, natychmiast, z miejsca i w punkt zapragniesz, aby stała się Twoją własnością! I nie koniec na tym: kiedy tylko już znajdzie się w Twoim domostwie, stanie się jego integralnym elementem, bez którego nie tylko Twoją sypialnię, ale wręcz cały dom trudno sobie będzie wyobrazić! Będzie dla Ciebie tak nieodzowna jak oddychanie – i to nie tylko dlatego, że je w znacznym stopniu ułatwia i czyni lżejszym, ale także, a nawet przede wszystkim dlatego, że to najlepsza rzecz, jaka mogła Ci się w życiu przytrafić!