Odpowiednio dobrana kołdra to podstawa komfortowego i regenerującego snu. Ma wpływ na poczucie wygody przez całą noc, pomaga zachować temperaturę ciała na odpowiednim poziomie oraz odprowadza wilgoć. Odnalezienie kołdry dobranej do własnych oczekiwań może być trudne, tym bardziej, że wśród oferowanych znajdziemy rozmaite warianty naturalne i syntetyczne. Poniżej przyglądamy się z bliska najważniejszym parametrom użytkowym kołder oraz podpowiadamy, które z nich warto wybrać, by sen przebiegał w jak najlepszych warunkach.

Najważniejsze sprawy w wyborze kołdry

Przystępując do zakupu kołdry warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności na: typ wypełnienia oraz klasę ciepła. Wśród popularnych wypełnień znajduje się: puch, pierze, wełna, jedwab, tkaniny syntetyczne oraz włókna bambusa. Każde z nich ma swoje zalety, które warto wziąć pod uwagę.

Puch jest lekki, świetnie izoluje przed zimnem oraz jest miękki. Wypełnione nim kołdry nadają się do stosowania przez cały rok. Pierze prezentuje podobne co puch parametry użytkowe, jednak kołdry z puchu są cięższe i gorsze w termoizolacji. Wełna to również materiał całoroczny, oddychający i hipoalergiczny. Do najczęściej stosowanych należy wełna z polskich hodowli owiec, z merynosów australijskich, a także z alpak i wielbłądów. Jedwab to także wypełnienie hipoalergiczne i przyjemne w kontakcie ze skórą, jednak nieco droższe. Popularnym wyborem jest też bambus, tworzący gładkie, sprężyste i wytrzymałe wypełnienie.

Włókna syntetyczne są elastyczne, lekkie i łatwe w czyszczeniu, a do tego tanie – najczęściej wybieramy warianty poliestrowe lub silikonowe.

Klasa ciepła dostępnych kołder

Na funkcję termoizolacyjną kołdry wpływ ma nie tylko użyty materiał, ale również gramatura. Klasa ciepła powinna być określona prez producenta kołdry, a parametr ten może zostać wyrażony według kilku skali: TOG, sezonowej lub liczbowej skali ciepła.

Skala TOG obejmuje wartości pomiędzy 3 (kołdry bardzo lekkie) a 16,5 (kołdry bardzo ciepłe). Jest to skala stosowana przede wszystkim w wyrobach zagranicznych. Sezonowa skala określa przeznaczenie kołdry na konkretną porę roku. Zgodnie z nią wyróżniamy kołdry letnie, zimowe i całoroczne. Liczbowa skala ciepła posługuje się natomiast numeracją od 1 do 6, czyli od najlżejszych do najcieplejszych.

Na okres letni warto wybierać kołdry lekkie, których gramatura mieści się w przedziale 500 – 1200 g. Na okres zimy warto sięgać po kołdry o gramaturze 1000 – 1800.

Pozostałe istotne sprawy w czasie zakupu kołdry

Oczywiście poszukiwanie kołdry nie kończy się na ustaleniu docelowego wypełnienia i klasy ciepła. Ważny jest rodzaj pokrycia, rozmiar, właściwości hipoalergiczne. Wśród oferowanych wariantów poszyć znajdziemy m.in. bawełnę, wełnę, poliester, mikrofibrę, len, jedwab. Wykonane z nich tkaniny mogą różnić się typem splotu, gęstością, gramaturą, a tym samym takimi właściwościami jak przewiewność, termoizolacja czy odporność na zaplamienie.

Rozmiary kołder warto wybierać względem konkretnego łóżka lub materaca oraz ilości osób, które będą z nich korzystać. Właściwości hipoalergiczne to istotna sprawa w przypadku osób z nadwrażliwościami skórnymi oraz uczuleniem na kurz, roztocza i pleśnie. Każdy komplet pościeli powinien zostać oznaczony przez producenta pod kątem jego właściwości hipoalergicznych.