Nie ma wątpliwości, że wybór kołdry wpływa na nasze samopoczucie oraz komfort – także termiczny. Jednakże, kiedy stoisz przed zakupem kołdry, możesz mieć wiele wątpliwości – która z nich okaże się najlepsza? Spośród rożnych modeli możemy wybrać te, skategoryzowane jako całoroczne lub sezonowe. Które okażą się lepsze? Czy lepiej zainwestować w kilka różnych kołder dopasowanych do poszczególnych pór roku, czy raczej wybrać jedną uniwersalną, która sprawdzi się przez cały rok? Podpowiadamy!

Kołdra sezonowa – dopasowana do zmieniającej się pogody

Kołdra sezonowa, jak sama nazwa wskazuje, jest projektowana z myślą o różnych porach roku i ich specyficznych warunkach. Zazwyczaj lżejsza, cienka kołdra jest przeznaczona na cieplejsze miesiące, a cięższa, z grubszym wypełnieniem odpowiednia na chłodniejsze dni. Ta elastyczność pozwala na dostosowanie się do zmieniających się temperatur – latem sięgasz po delikatne okrycie, zimą zakopujesz się pod „pierzyną”.

Kołdra letnia

Kołdra letnia, często wykonana z lekkich materiałów takich jak bawełna lub jedwab, zapewnia odpowiednią wentylację i chłód podczas gorących nocy. Jest to doskonały wybór dla tych, którzy łatwo się przegrzewają podczas snu.

Kołdra zimowa

Kołdra zimowa, z reguły wypełniona grubszym materiałem, takim jak puch lub mikrofibra, zapewnia ciepło i izolację w chłodniejsze noce.

Kołdra sezonowa jest korzystna dla tych, którzy cenią sobie świeżość i czystość swojego łóżka. Możliwość zmiany kołder w zależności od pory roku ułatwia utrzymanie odpowiedniej higieny, ponieważ pozwala na regularne pranie i wietrzenie obu części. Jednak trzeba zagospodarować dodatkowe miejsce do przechowywania kołdry. Zmieści się ona np. w szafie lub w pojemniku pod łóżkiem. Dobrym pomysłem jest umieszczenie jej w worku próżniowym.

Kołdra całoroczna – wygodna i uniwersalna na co dzień

Z drugiej strony, kołdra całoroczna oferuje wygodę i prostotę „obsługi”. Jest to jedna kołdra, która ma za zadanie zapewnić komfort przez cały rok, bez konieczności wymiany na lżejszą lub cięższą w zależności od pory roku.

Kołdry całoroczne są zazwyczaj zaprojektowane tak, aby zapewnić optymalną izolację termiczną, bez względu na temperaturę otoczenia. Przecież w mieszkaniu czy domu i tak panują zbliżone temperatury bez względu na porę roku i wahają się one zazwyczaj od 18 do 22 stopni Celsjusza. Mogą być wypełnione różnymi materiałami, od syntetycznych po naturalne, w zależności od preferencji użytkownika. To rozwiązanie może być szczególnie atrakcyjne dla osób preferujących minimalistyczny styl życia, które chcą ograniczyć ilość przedmiotów w swoim domu.

Ponadto, wybierając kołdrę całoroczną, oszczędzasz czas i pieniądze, które musiałbyś przeznaczyć na zakup i przechowywanie wielu kołder sezonowych. Jest to również rozwiązanie praktyczne dla tych, którzy mieszkają w klimatach o umiarkowanych warunkach, gdzie różnice temperatur nie są tak skrajne.

Zachęcamy również do zapoznania się z naszą ofertą, znajdują się w niej między innymi kołdry z jedwabiu!