Zima to okres szczególny, w którym warto zadbać o siebie zarówno za dnia jak i nocą. Pomoże nam w tym odpowiednio dobrany zestaw pościeli, która otuli nasze ciało, zapewni mu komfort termiczny oraz będzie przeciwdziałać wyziębieniu. Kołdra ma olbrzymi wpływ na przyjemny sen, a tym samym regenerację organizmu i jego sprawność za dnia. W naszym krótkim poradniku podpowiadamy jakie komplety pościeli warto stosować w okresie zimowym oraz jakich korzyści możemy spodziewać się z ich wyboru.

Kołdry zimowe – jakie wypełnienie warto wybrać?

Wypełnienie to najważniejsza sprawa w czasie zakupu kołdry zimowej. Wypełnienie może zostać wykonane z różnych materiałów syntetycznych, naturalnych, puchu lub pierza, które prezentują odmienne właściwości izolacyjne i wentylacyjne. Rodzaj wybranego wkładu przekłada się także na ciężkość danej kołdry oraz jej rozmiar. Zanim zdecydujemy się na konkretny materiał warto upewnić się, że nie wywoła reakcji uczuleniowej naszego organizmu. Najczęściej dotyczy to kołder z wypełnieniem z pierza gęsiego lub kaczego.

Wypełnienie syntetyczne na zimę

Materiały syntetyczne to przede wszystkim poliester oraz silikon, niekiedy mieszane z włóknami materiałów naturalnych. Są miękkie, łatwe w czyszczeniu oraz pomagają zachować komfort termiczny na zadowalającym poziomie. Są też tanie i łatwo dostępne, a ponadto odporne na wielokrotne mycie i usuwanie najtrudniejszych plam.

Wypełnienie naturalne na okres zimowy

Materiały naturalne na zimę to przede wszystkim wełna i bawełna. Pierwsza z nich posiada lepsze właściwości termoizolacyjne. Do najczęściej wybieranych odmian należy wełna owcza, choć znajdziemy także warianty wykonywane z runa innych gatunków zwierząt.

Wypełnienie z puchu lub pierza

Puch jest skuteczny w izolacji cieplnej, a wykonane z niego pościele są miękkie i bardzo wygodne. Gwarantuje ciepły i nieskrępowany sen w każdych warunkach. Pierze to rodzaj wypełnienia uzyskiwany m.in. z gęsi. Może być też dostępne w wersji mieszanej z puchem. Odznacza się najlepszymi właściwościami termoregulacyjnymi oraz przeciwdziała rozwijaniu się roztoczy. Przepuszcza wilgoć, a jednocześnie zatrzymuje ciepło.

Gramatura kołder na zimę

By kołdra była odpowiednio ciepła warto zwrócić uwagę na gramaturę jej wypełnienia. Zależy ona w dużym stopniu od użytego materiału, typu splotu, także od rozmiaru kołdry i sposobu jej wykonania. Kołdry zimowe posiadają oczywiście większą gramaturę niż kołdry letnie lub całoroczne. Ich gramatura powinna mieścić się w przedziale od 1200 do 1600 g/m2, a nawet dochodzić do 1800 g/m2 w przypadku kołder największych rozmiarów.

Kołdra zimowa czy całoroczna?

Kołdry całoroczne posiadają wypełnienia, które nadają się do stosowania przez wszystkie pory roku. Do kategorii tej zaliczamy m.in. kołdry puchowe, syntetyczne i wełniane. Zazwyczaj są lżejsze i zajmują mniej miejsca niż ich typowo zimowe odpowiedniki. Tym samym mogą być mniej skuteczne w ogrzewaniu naszego organizmu niż pościel zimowa. Mimo to, w typowych warunkach pokojowych sprawdzą się bez zarzutu.