Koce bawełniane są bardzo lubiane i popularne wśród miłośników pościeli dobrej jakości. I w tym właśnie miejscu rodzi się pytanie: dlaczego? Bo że jakiś powód jest, i to ważny, to nie ulega najmniejszej nawet wątpliwości, i to jak amen w pacierzu. Odpowiedź jest prosta: bo są piękne. Bo odznaczają się wysoką jakością. Bo charakteryzują się właściwościami, na które jest zapotrzebowanie od klientów, rozpaczliwie poszukujących na naszym jakże szerokim rynku czegoś naprawdę dobrego. Nie musi być wyszukane – wystarczy, że będzie miało to, czego ludzie naprawdę chcą, czego szukają, czego potrzebują. Bo nie to jest zaleta, co jest ogólnie uznane za zalety przez rozmaite lobby o charakterze opiniotwórczym. Dla każdego coś innego jest ważne – a jeżeli duża grupa ludzi, stanowiąca nawet grubo ponad połowę naszego społeczeństwa mówi, że właśnie to, co my oferujemy, jest dokładnym odzwierciedleniem ich oczekiwań, to znaczy, że trafiliśmy w punkt i – nie bójmy się użyć tego określenia – strzeliliśmy dokładnie w dziesiątkę! Dla wszystkich ludzi, niezależnie od rasy, pochodzenia i wyznania, ważną rolę odgrywa ciepło, poczucie komfortu i świadomość wygody. W tym samym stopniu przez wszystkich mile widziane są wypróbowane rozwiązania we wnętrzach, do których niewątpliwie należy połączenie funkcjonalności z estetyką. I to właśnie tego rodzaju wyroby chcemy proponować naszym Klientom. Posiadamy silnie uzasadnione wewnętrzne przekonanie, iż także Twoi Klienci poznają się na wysokiej jakości naturalnych koców bawełnianych marki Ekkowool, występujących w ofercie naszego sklepu. Będąc sprawdzonym dystrybutorem hurtowym z długoletnim doświadczeniem gwarantujemy produkt klasy premium w cenie producenta.
W jaki sposób są wytwarzane koce bawełniane EKKOWOOL?
Koce bawełniane marki EKKOWOOL sporządzane są z naturalnej odmiany bawełny wysokiego gatunku, charakteryzującej się dużym stopniem delikatności w odniesieniu do skóry. Krawędzie koca posiadają wykończenie w postaci estetycznych chwastów, przydających mu specyficznego uroku i szykownego charakteru.
Jakimi właściwościami odznaczają się koce bawełniane EKKOWOOL?
Nasze koce bawełniane odznaczają się niezmiernie rzadko spotykaną miękkością i puszystością, a zarazem umożliwia pozwala ciału oddychać gwarantując mu odpowiednią cyrkulację powietrza, jak również niezwykle wysoki komfort termiczny. Dysponując możliwością prania w pralce automatycznej jest łatwy i praktyczny w codziennym użytku, nie wyzbywając się przy tym swoich własności, stanowiących o jego niezaprzeczalnej wartości. Nasze koce bawełniane są mocne, ciepłe i odporne na rozciągliwość. I te właśnie cechy sprawią, że będą nam one służyły przez długie lata. Zaletą, którą należy omówić oddzielnie, jest możliwość jego uniwersalnego użytkowania, również w charakterze ozdobnego akcesorium. Koce bawełniane EKKOWOOL są po prostu doskonałe w zastosowaniu do każdego wnętrza, obdarzając je unikalnym charakterem, jedynym w swoim rodzaju.
W jaki sposób pozyskuje się bawełnę?
Koce bawełniane? – zapytacie. Tyle się rozwodzicie na temat ich niezaprzeczalnych zalet i niekłamanych walorów. Ale powiedzcie nam, dlaczego właściwie mamy Wam wierzyć? Czym właściwie jest ta bawełna? Cóż to za cudo, że się mamy nim tak zachwycać? Co w niej jest takiego szczególnego, że mamy Wam uwierzyć na słowo, że jest taka świetna, i że wszystko, co jest z niej zrobione, można brać w ciemno, przynajmniej od Was? Już śpieszymy z gruntownymi wyjaśnieniami.
Bawełna to włókno otaczające nasiona rośliny obdarzonej dokładnie tą samą nazwą. Włókno to ma bardzo wiele zastosowań. Używane jest m.in. do produkcji miękkiej tkaniny – najpopularniejszej w przemyśle tekstylnym, jak również, z powodu silnych właściwości pochłaniających, do wytwarzania materiałów opatrunkowych. Włókno bawełniane znajduje także zastosowanie w mieszankach włókien, w charakterze przymieszki do wełny czy lnu.
Bawełna to niezwykle wydajna roślina uprawna, gdyż w trakcie przerobu traci jedynie ok. 10% suchej masy. Po wyeliminowaniu z niej śladowych ilości wosku i białek pozostaje czysta celuloza. Charakterystyczna budowa włókna bawełnianego nadaje mu naturalną wytrzymałość, trwałość i zdolność absorpcji. Każde włókno wytwarza ok. 20-30 warstw celulozy w postaci lekko skręconej tasiemki, szerokiej na 10-30 μm. Długość włókna bawełnianego oscyluje pomiędzy 10 a 22 mm (krótkowłóknista), 22 a 33 mm (średniowłóknista), 33 a 55 mm (długowłóknista). Kiedy w procesie dojrzewania otoczka nasienna zostaje otwarta, włókna zasychają i splatają się w płaskie skupiska o kształcie wstęg, wręcz doskonałe do przerobu na przędzę.
Od tysiącleci bawełna była używana na obszarach o klimacie tropikalnym do wyrobu lekkich tkanin. Przypuszcza się, że Egipcjanie poznali bawełnę już 12 tys. lat p.n.e. Ślady włókien bawełnianych z ok. 7 000 p.n.e. znaleziono w jaskiniach meksykańskich. Rozpoznanie przeprowadzone przez archeologów potwierdza, że rozmaite odmiany bawełny uprawiano na obszarze Ameryki Południowej i Indii już kilka tysięcy lat temu. Najstarsza wzmianka o bawełnie w źródłach pisanych datowana jest na ok. 3000 lat temu – jest zawarta w Rygwedzie. Ok. 500 lat później, grecki historyk Herodot (484-426 r. p.n.e.) w następujący sposób opisywał indyjską bawełnę: Rosną tam dziko drzewa, których owocem jest wełna piękniejsza i lepsza od owczej. Mieszkańcy Indii wytwarzają z tej drzewnej wełny swe odzienie.
Pod koniec XVI w. p.n.e. bawełnica weszła do uprawy w cieplejszych regionach obu Ameryk, Afryki i Eurazji.
Produkcja bawełny w Indiach zmniejszyła się wraz z rewolucją przemysłową w Anglii, gdy wynaleziono maszyny włókiennicze, takie jak przędzarka (1764), rama przędzalnicza (1769) i mechaniczne krosno tkackie (1786), umożliwiające masową produkcję tkanin na gruncie brytyjskim. Kolejnym usprawnieniem stało się wynalezienie odziarniarki bawełny w 1793 r. przez Eliego Whitneya.
Dziś bawełnę produkuje się w wielu częściach świata – do wspomnianych wcześniej dołączyła Europa i Australia. Selektywna uprawa bawełnicy pozwoliła na zwiększenie wydajności. W 2002 r. obszary uprawne bawełnicy liczyły 330 tys. km², a zbiór czystej bawełny w tym roku wyniósł 21 mln ton o wartości 20 miliardów dolarów. Ceny bawełny 17 lutego 2010 na rynkach terminowych osiągnęły 2 dolary za buszel.
Przemysł bawełniany opiera się w dużej mierze na środkach chemicznych – nawozach i środkach owadobójczych, choć niektórzy plantatorzy skłaniają się ku metodom ekologicznym. Najgroźniejszym szkodnikiem bawełny jest kwieciak bawełniany.
Obecnie bawełnę zbiera się głównie za pomocą maszyn, usuwających albo samo włókno, albo odrywających całe torebki nasienne. Drugi sposób sprawdza się szczególnie w rejonach wietrznych, po defoliacji (pozbawieniu roślin liści metodą chemiczną lub występującym naturalnie po przymrozkach).
W Polsce przędza bawełniana zyskała na znaczeniu w XIX wieku, częściowo wypierając len. Jednym z ośrodków tkactwa bawełnianego w XIX wieku był Andrychów.
Oprócz przemysłu tekstylnego, bawełna znajduje zastosowanie w produkcji materiałów opatrunkowych, sieci rybackich, filtrów do kawy, papieru (banknoty dolarowe, a także ekskluzywne materiały piśmienne), prochu strzelniczego. Kiedyś używano jej do produkcji węży strażackich. Z ziaren bawełnicy wytwarza się olej, który po rafinacji może być spożywany przez ludzi. Pozostałe wytłoki stanowią wysokiej jakości karmę dla zwierząt hodowlanych.
Wprowadzając do bawełny geny bakterii Bacillus thuringiensis uzyskano genetycznie zmodyfikowaną odmianę, odporną na większość szkodników. Pozwoliło to ograniczyć użycie pestycydów niemal o 80%. Areał uprawny zmodyfikowanej rośliny szacowano na 20% całości upraw – 67 tys. km² w 2002 r. W 2003 r. ilość bawełny uzyskana z upraw zmodyfikowanych genetycznie wyniosła w USA 67% całości. Wprowadzenie genetycznie zmodyfikowanej bawełnicy w Australii okazało się porażką. Zbiory były o wiele niższe od przewidywanych, a rośliny zapylały się wzajemnie z innymi odmianami, co było przyczyną kłopotów prawnych plantatorów. Mimo to wprowadzenie drugiej odmiany zmodyfikowanej bawełnicy doprowadziło do wzrostu areału uprawnego roślin modyfikowanych do 15% całości w 2003 roku. W 2004 roku zakazana została uprawa odmiany pierwotnej.
Poczynając od zbioru, a na uzyskaniu tkaniny kończąc, bawełna poddawana jest długotrwałemu i skomplikowanemu procesowi przerobu. Kolejne etapy to: odziarnianie, zgrzeblenie, przędzenie, tkanie.
W zależności od późniejszego zastosowania, tkanina bawełniana musi przejść przez kolejne, typowe procesy wykończenia: opalanie lub strzyżenie, dekatyzacja, odtłuszczanie, wybielanie, merceryzacja, farbowanie.
W jakich barwach występują nasze koce bawełniane?
Koce bawełniane EKKOWOOL są dostępne w całej szerokiej gamie barw. Jest to absolutnie możliwe dzięki posiadanemu przez nas próbnikowi kolorów. Dysponujemy kolorem ciemnozielonym, szarym, jasnobrązowym, ciemnobrązowym, błękitnym, turkusowym, szafirowym, popielatym, żółtym, buraczkowym, jasnoróżowym i ciemnoróżowym.
W jakich rozmiarach możemy kupić koce bawełniane EKKOWOOL?
W przypadku, gdy nie jesteś do końca zdecydowany, jak duży powinien być koc, który dobierzesz do swojego łóżka w sypialni, najlepiej zdać się przy jego wyborze właśnie na wymiary rzeczonego łoża sypialnianego:
- Koc 50×200 cm
- Koc 70×160 cm
- Koc 100×200 cm
- Koc 130×180 cm
- Koc 150×200 cm
- Koc 160×200 cm
- Koc 200×220 cm
Istnieje także rozmiar uniwersalny – doskonale dopasowany do łoża o dowolnych wymiarach.
Gdzie można dostać nasze koce bawełniane?
Znakomicie! Myślałeś, myślałeś, myślałeś… i co? Myśliwym zostałeś? Czy może raczej coś wymyśliłeś? A może i jedno, i drugie? Bo być myśliwym – to znaczy umieć coś upolować… J A Ty jak – upolowałeś już coś w naszym sklepie? To znaczy – czy wybrałeś już coś dla siebie z naszej oferty? A jeśli już się zdecydowałeś i postanowiłeś, że na pewno coś od nas kupisz, to już się tak nie bój – my Cię na pewno nie oszukamy, słowo harcerza! J A jak byłeś kiedyś w harcerstwie, to wiesz już pewnie, że harcerz nigdy nie kłamie… J Aha, jeszcze jedno: musisz wybrać coś jeszcze – a mianowicie konkretny kocyk spośród tych wszystkich, które my mamy do zaproponowania J. Możesz tak: albo pójść do miejscowego sklepiku w swoim miasteczku lub – jeżeli wolisz, oczywiście – na swoim osiedlu, popatrzeć, co tam mają z tego, co my Ci tutaj nawijamy, a konkretnie z koców bawełnianych właśnie, a gdyby Twoje niesamowite wręcz próżniactwo realnie uniemożliwiło Ci wyściubienie nosa nawet za róg Twojego bloku albo domku jednorodzinnego – to po prostu otwórz sobie Internet: wpisz sobie nazwę Artieko i od razu wyskakuje Ci tam cała nasza oferta J. Wasza oferta? – zagadniesz? – Ale konkretnie, jaka oferta? Mówisz – masz. Oto i ona:
- koce bawełniane w najrozmaitszych barwach i wymiarach,
- eleganckie i ciepłe koce bawełniane, poprawiające krwiobieg,
- jednokolorowe, różnokolorowe, a nieraz nawet wielobarwne koce bawełniane,
- cieńsze i grubsze warianty koców bawełnianych, dokładnie przemyślanych co do każdej najmniejszej drobnostki, idealnie zaprojektowanych, uszytych bez jednej nawet skazy, doskonale dopasowanych na każdy sezon.
Kiedy tylko poczujesz nasze koce bawełniane, natychmiast będziesz chciał wziąć je ze sobą, i już nigdy się z nimi nie rozstawać, by stały się stałą częścią Twojego domu! J A przynajmniej jeden z nich! J Nie myśl za dużo – po prostu popatrz na nasze koce bawełniane i wybierz jeden z nich – ten, który najbardziej wpadł Ci w oko! J A że będzie Ci służył przez długi czas, to nie podlega żadnej dyskusji i najmniejszej nawet wątpliwości! 🙂