Rodzaj kołdry ma olbrzymi wpływ na jakość snu oraz warunki, w których będziemy wypoczywać. Warto dobierać ją zarówno względem konkretnej pory roku, jak również własnych preferencji, potrzeb i oczekiwań. W naszym krótkim wprowadzeniu przedstawiamy najczęściej stosowane typy kołder, omawiamy ich parametry użytkowe oraz podpowiadamy jak odnaleźć zestaw dopasowany do konkretnej osoby, który zagwarantuje najlepszy przebieg snu.

Rodzaje wypełnień do kołdry

Kołdry mogą różnić się typem zastosowanego wypełnienia. Wśród dostępnych znajdują się kołdry puchowe, kołdry z pierza, kołdry z wełny oraz kołdry z wypełnieniem syntetycznym. Każdy z tych materiałów występuje w przynajmniej kilku wariantach. Przykładowo, wełna może zostać wytworzona z runa owczego, ale również alpaki lub wielbłąda. Materiały syntetyczne to natomiast przede wszystkim poliester oraz silikon.

Kołdra a stosowanie przez alergików

Ważnym rodzajem są kołdry przeznaczone do stosowania przez alergików. Są wykonane z materiałów przeciwdziałających gromadzeniu się kurzu, a tym samym rozwijaniu pleśni, grzybów, roztoczy i innych niepożądanych drobnoustrojów. Mogą posiadać właściwości antystatyczne, co przeciwdziała przyciąganiu drobinek obecnych w powietrzu. Powinny też gwarantować odpowiedni poziom cyrkulacji powietrza i sprawne odprowadzanie wilgoci.

Rodzaj kołdry a pora roku

Pod kątem docelowego okresu stosowania, kołdry dzielimy na trzy rodzaje – letnie, zimowe i całoroczne. Kołdry letnie są lekkie, aktywnie wentylują skórą oraz przeciwdziałają przegrzaniu. Kołdry zimowe są cięższe i mają lepsze właściwości termoizolacyjne. Kołdry całoroczne to wybór pośredni – ich wypełnienie dostosowuje się do pory roku i panujących temperatur.

Rozmiary kołder a ilość użytkowników

Pod kątem ilości osób, dla których dana kołdra jest przeznaczona, wyróżniamy warianty jedno- i dwuosobowe. W pierwszej grupie znajdują się kołdry szerokie na 135-160 cm. Do drugiej grupy zaliczamy kołdry szerokie na 180-220 cm. lub nawet więcej. Długość kołder z obu grup jest uśredniona i w przypadku osób dorosłych wynosi od 180 do 240 cm. Oczywiście komplety o innych rozmiarach również są dostępne, ale wybierane zdecydowanie rzadziej.

Rozmiary kołder dla dzieci

Rozmiary kołder dziecięcych są odpowiednio mniejsze. Dla dzieci w wieku do 4 lat, warto wybierać kołdry o rozmiarach w przedziale; 100×135 – 120×160 cm. Dzieci starsze w wieku do 10 lat powinny spać pod kołdrami o rozmiarze 100×160 – 140×180 cm. Kołdry dla nastolatków mają najczęściej te same rozmiary co kołdry dla pojedynczej osoby dorosłej, np. 140×200 cm.

Rodzaj poszycia w kołdrach

Oprócz materiału na wypełnienie, istotny jest też materiał na poszycie kołdry. Warto wybierać zwłaszcza poszycia wykonane z naturalnych materiałów – bawełny, lnu, jedwabiu i wełny. Bawełna jest przyjemna w kontakcie ze skórą, miękka i dobrze wentyluje organizm. Len jest doskonałym wyborem całorocznym, niemniej wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Jedwab gwarantuje najlepszą cyrkulację powietrza oraz jest chłodny w dotyku, co czyni go wyborem idealny na lato. Poszycie z wełny jest natomiast trwałe, przyjemne w dotyku oraz nadaje się do stosowania przez cały rok.