Urządzanie swojego „legowiska” nie kończy się na samym zakupie łóżka lub materaca. Obejmuje również wybór zestawu pościeli, gwarantującej najlepsze warunki komfortowego snu. Powinna być nie tylko miękka, przyjemna w dotyku i wytrzymała, ale również przewiewna. Dzięki temu uchroni nas przed przegrzaniem organizmu, a nawet odwodnieniem. Najważniejszy jest pod tym względem rodzaj wypełnienia zastosowany w interesującej nas kołdrze oraz okrywającego ją poszycia. W naszym krótkim wprowadzeniu przybliżamy ten temat oraz podpowiadamy – dlaczego wybór pościeli dopasowanej do pory letniej jest równie ważny niż wybór pościeli na zimę.

Wypełnienia syntetyczne w kołdrach na lato

Kołdry letnie powinny być lekkie, delikatne i przewiewne. Wybierając rodzaj wypełnienia warto zwrócić uwagę na wykorzystany materiał oraz jego gramaturę. Dobrym pomysłem mogą okazać się zarówno kołdry z wypełnieniem syntetycznym jak i naturalnym. Do pierwszej kategorii zaliczamy m.in. poliester, dostępny także w wersji zmieszanej z innymi materiałami, np. bawełną. Gwarantuje on odpowiednią przepuszczalność powietrza oraz odprowadzanie ciepła.

Oprócz poliestru, na uwagę zasługuje wypełnienie silikonowe. Jest to materiał nieco droższy, niemniej często oferuje lepsze parametry użytkowe. Jest antystatyczny, dzięki czemu nie gromadzi kurzu, a tym samym przeciwdziała rozwijaniu się bakterii i roztoczy.

Wypełnienia naturalne w kołdrach na lato

Wśród materiałów naturalnych wymienić warto puch. Choć kojarzy nam się przede wszystkim z kołdrami zimowymi, to w rzeczywistości jest to materiał całoroczny. W okresie letnim struktura puchu dostosowuje się do panujących temperatur, gwarantując odpowiednie przepuszczanie powietrza. Dobrym wyborem może być też mieszanka puchu i pierza, najlepiej w wersji gęsiej.

Ponadto w okresie letnim można stosować kołdry z wypełnieniem wełnianym (jest to materiał całoroczny, nadający się na także na lato) oraz z włókien bambusa.

Rodzaj poszycia w kołdrach na lato

Nie tylko wnętrze, ale również zewnętrzna warstwa pościeli ma wpływ na jej przydatność w okresie letnim. Poszycie warto wybierać zwracając uwagę na materiał, z którego zostało wykonane. Dobrym wyborem może okazać się tkanina bawełniana, mikrofibra, len, jedwab oraz włókna bambusowe. Są to materiały oddychające, aktywnie wentylujące nasze ciało przez cały okres snu.

Ważna jest także absorpcja, czyli zdolność do wchłaniania wilgoci emitowanej przez organizm. Pod tym względem dobrze wypadają tkaniny syntetyczne, jak również wspomniany bambus. Nie gromadzą wilgoci, dzięki czemu tworzą wysoce higieniczne środowisko w czasie snu.

Polecamy zwrócić też uwagę na gramaturę dostępnych poszyć, która co prawda zależy w dużym stopniu od wykorzystanego materiału, ale często stanowi jasny wyznacznik przydatności. Gramatura poszewek letnich powinna mieścić się w przedziale 500 – 1200 g/m2.